شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

مارک زاکربرگ
شناسه پست: 27151
بازدید: 500
63

زندگینامه مارک زاکربرگ ” غول برند فیس بوک در جهان “

mark-zuckerberg
mark-zuckerberg

  مجله فوربس در سال 2008، مارک زاکربرگ را جوان ترین میلیادر جهان معرفی کرد. او بنیانگذار و خالق فیس بوک می باشد. در این مقاله به زندگی نامه مارک زاکربرگ و نحوه شکل گیری فیس بوک خواهیم پرداخت. 

مارک الیوت زاکربرگ متولد 14 می 1984 در شهر وایت پلینز نیویورک آمریکا، چشم به جهان گشود و در یک خانواده تحصیل کرده به دنیا آمد. مارک فرزند ادوارد زاکربرگ دندان پزشک و مادرش کارن زاکربرگ روانپزشک بود و سه خواهر او رندی ، دانا و امیل زاکربرگ بودند. 

دوران کودکی و نوجوانی 

مارک از دوران دبستان به کامپیوتر و نرم افزار نوشتن علاقه داشت به طوریکه با کمک پدرش ادوارد توانست برنامه نویسی بیسیک آتاری را شروع کند و خیلی زود استعدادش در این زمینه شکوفا شد. 

یادگیری مارک به قدری سریع بود که بعد ها پدرش مجبور شد، مدرس متخصصی به نام دیوید نیومن را استخدام کند تا به او مهارت های لازم را یاد بدهد. نیومن به عنوان مدرس کار سختی را در پیش داشت چون شاگردش مارک با سرعتی که داشت رو به جلو میرفت هر لحظه امکان داشت که نیومن از او عقب بماند. 

مارک در سن 12 سالگی توانست با استفاده از برنامه نویسی های بیسیک آواتاری، نرم افزار خانگی به نام زاکنت طراحی کند که تمام کامپیوتر های خانه و مطالب پدرش را بهم متصل بکند و اجازه می داد پیام ها بین خانه و مطلب منتقل شوند که بعد ها وارد بازار شد.    تمام تفریح مارک کامپیوتر و برنامه نویسی بود و حتی بازی های کامپیوتری را به نسخه ی پیشرفته تری تبدیل می کرد. 

مارک زاکربرگ در دوران دبیرستان به آکادمی معروف فیلیپس اکستر در نیو همپشایر رفت. به طوریکه علاقه اش به ادبیات کلاسیک (مانند: روم و یونان از جمله اودسیه، زیاد بود) او همچنین کاپیتان شمشیر بازی در مدرسه اش بود. 

در همان دوران یک پلتفرم پخش اولیه ی آهنگ ایجاد کرد به طوری که این برنامه اهنگ های مورد علاقه فرد را به دقت بررسی و آهنگ بعدی را پیشنهاد می داد و شرکت AOL و مایکروسافت به ان شدیدا علاقه مند شدند، اما مارک پیشنهاد آن ها را رد و همکاری با آن ها را نپذیرفت.

دوران جوانی و دانشگاه 

مارک پس از فارغ التحصیلی از فیلیپس اکستر در سال 2002 وارد دانشگاه هاروارد شد. و در آنجا به عنوان چهره برتر، برنامه نویس معروف و متبحر شناخته شد. در انجا برنامه ای با نام Cour Match ساخت که به دانشجویان اجازه می داد که انتخاب واحد ترمی خود را با توجه به انتخاب کاربران دیگر تصمیم گیری کنند و همچنین بتوانند گروه های مطالعاتی تشکلیل بدهند. 

جنجال ، فیس مش 

مارک در دانشگاه با دوست دخترش اریکا به مشکل برخورد و باعث شد با هم جر و بحث بکنند و در نهایت اریکا با او قطع رابطه کرد. مارک در آن شب خیلی حالش بد شده بود و در این اوضاع بود که در خوابگاهش ایده ای به او الهام شد، ایده ی ساخت سایت فیس مش. او این کار را با هک کردن سرورهای دانشگاه آغاز کرد تا بتواند عکس های دانشجویان دختر را بدست بیاورد.

مارک الگوریتمی هایی را برای سایت تعریف کرده بود به طوری که عکس چهار تا دانشجو را به طور تصادفی نشان می داد و از کاربران می خواست به فرد مورد علاقه ی خود رای بدهند و فیس مش خیلی زود توانست بین دانشجویان به شهرت زیادی برسد. این وب سایت به خاطر بازدید بالا و حجم استفاده ی زیاد، سرور های دانشگاه را از کار انداخت و کاربرانی را که میخواستند از اینترنت استفاده کنند را دچار مشکل کرد.

 عده ای از دانشجویان تمایل نداشتند که عکسشان بدون اجازه آن ها وارد وب سایت شود، گرچه مارک زاکربرگ قبلا اضحار کرده بود که این سایت صرفا برای سرگرمی طراحی شده اما به خاطر اقداماتش مجبور شد از همه عذرخواهی کند و دانشگاه به او اخطار انظباطی داد.      در نهایت دانشگاه سایت فیس مش را به علت شهرت فراگیرش مسدود کرد. 

هاروارد کانکشن

دیوید نارندا، یکی از دانشجویان دانشگاه هاروارد، ایده ی یک شبکه اجتماعی را بین دانشجویان مطرح کرده بود. و شرکای او دانشجویان دو قلو یعنی تایلر و کامرون وینکلووس بودند. که پدرشان پول زیادی را بابت صرف پسرانش می کرد و هم چنین از نفوذ خوبی با رئیس دانشگاه برخوردار بودند. 

نارندا پروژه ی هاروارد کانکشن (که بعد ها به کانت یو تغییر نام داده بودند) را به مارک پیشنهاد داد. و هدف وب سایت این بود که دانشجویان  بتوانند عکس و مطالب شخصی خودشان را ارائه کنند و وظیفه مارک برنامه نویسی سایت با سرعت بالا بود. مارک زاکربرگ ایده ی نارندا و دوقلوهای وینکلووس را پذیرفت. و در آغاز استارت پروژه، ایده یک شبکه اجتماعی محشر به ذهن زاکربرگ رسید. 

فیس بوک 

 در 4 فوریه سال 2004 بود که یکی از دانشجویان نزد مارک آمد و  بهش گفت :

(یه دختره تو کلاس تاریخ و هنر شماست و اسمش هم استفانی اتیسه، نمی دونی با کسی هست یا نه ؟ تا حالا ندیدی با کسی باشه ؟ و اگه ندیدی احیانا نمیدونی میخواد با کسی دوست بشه یا نه ؟ و مارک در جواب بهش گفت که : مردم برچسب رو خودشون نمی زنند که بنویسند با کی هستند!! در همین لحظه بود که ایده ای بهش الهام شد و مثل برق از سرجاش پرید.)

 

او به همراه چهار نفر از دوستانش (اندرو مک کالم، کریس هیوز، ادواردو ساورین و داستین موسکوویتز) وب سایت جدیدی به آدرس thefacebook.com ثبت کرد. اساس فیسبوک دوست یابی بین دانشجویان بود که ابتدا در هاروارد ساخته شد و بعد ها در کالج و دانشگاه های دیگر هم رواج یافت. پروژه آن ها خیلی گسترده شد و مارک برای اینکه بتواند تمام وقت روی فیسبوک کار بکند از دانشگاه ترک تحصیل کرد.

 

facebook
facebook

مارک برای سرمایه گذاری روی فیسبوک با شخصی به نام پیتر تیل ملاقات میکند و توانست او را راضی کند تا 500 هزار دلار روی فیسبوک سرمایه گذاری کند. زمانی که بیش از 4000 هزار نفر کاربر در فیس بوک نام نویسی کرده بودند، او افرادی را استخدام کرد و به خانه ای در کالیفرنیا نقل مکان کرده و آن جا را به مکان کاری خود تبدیل می کنند. 

در اولین عرضه سهام فیس بوک، مارک زاکربرگ 503 میلیون سهم 60 درصد آرا شرکت را به خود اختصاص داد و مرد شماره یک شرکت شد.  بعد از او ساورین با 35 درصد و مسکوویتز با 5 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

 فیس بوک از مرزهای آموزشی و دانشگاهی عبور کرد و برای تمامی افراد بالای 13 سال آزاد شد و همه می توانستند در آن ثبت نام کنند و در سطح جهان فراگیر شد. کم کم او و تیمش میخواستند از سایت کسب درآمد بکنند از این رو ادواردو ایده ی آگهی های تجاری را داد اما مارک علاقه ای به آن نشان نمی داد چون نمی خواست با پر کردن آگهی های تجاری اعتبار سایت را پایین بیاورد. 

زمانی که کاربران فیس بوک از مرز 50 میلیون نفر رد شدند شرکت های بزرگ مانند یاهو با پیشنهادی 900 میلیون دلار در صدر خریداران قرار گرفت اما مارک زاکربرگ پیشنهاد آن ها را رد کرد و در طی مصاحبه ای ازعان داشت که : 

دغدغه ی ما پول نیست، هدف من و همکارانم این است که یک جریان باز اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهیم. برای ما ایده مالکیت یک شرکت بزرگ مدیا، آنقدر ها هم ایده جذابی نیست.  

 

شکایت حقوقی از فیس بوک 

در سال 2006، برداران وینکلووس و نارندا مارک زاکربرگ را برای سرقت ایده ی خودشان متهم و بر علیه فیس بوک شکایت کردند. آن ها ادعا کرده بودند که ما زاکربرک را برای پروژه ی هاروارد کانکشن استخدام کرده بودیم اما او  ایده ی ما را به سرقت برد و فیس بوک را ساخت.      مارک زاکربرگ عنوان کرد که شبکه اجتماعی آن ها یعنی هاروارد کانکشن هیچ ارتباطی به فیس بوک ندارد و اگر آن ها می توانستند خودشان این کار را انجام می دادند. 

دوقلوهای وینکلووس و نارندا کار را به دادگاه کشاندند و بر علیه مارک زاکربرگ پرونده تشکیل دادند که مدت ها با بررسی های دقیق دادگاه طول کشید و بعدا دادگاه ادعاهای آن ها را رد کرد. مارک زاکربرگ برای اینکه پرونده را در دادگاه ببندد در سال 2009 حاضر شد که مبلغ 45 میلیون دلار (20 میلیون دلار نقد و مابقی آن از سهام فیس بوک) به کانکت یو پرداخت. بعد ها باز تلاش کردند که ادعاهای جدیدی را برای شکایت از زاکربرگ بر دادگاه تحمیل کنند که دادگاه قبول نکرد. 

مایکروسافت

مایکروسافت 1.6 درصد از سهام فیس بوک را به مبلغ 240 میلیون دلار را از آن خود کرد. در آن زمان ها ارزش سهام فیس بوک بالغ بر 15 میلیارد دلار رسیده بود. بعد از آن بیل گیتس حساب کاربری خود را در فیس بوک فعال کرد و هر روز به آن سر می زد اما با استقبال افراد بیشتر آن را بست و همچنین بیل گیتس کمپین های بزرگ تبلیغاتی دنیا را برای فیس بوک به راه انداخت که از اهمیت ویژه ای برای مایکروسافت و فیس بوک، بود. 

خرید شبکه های اجتماعی 

خرید اینستاگرام، واتساپ و آکیولس ریفت 

unnamed

مارک زاکربرگ با هدف زیر چتر کار کردن شرکت های مستقل در فیس بوک، در سال 2012 شبکه اجتماعی اینستاگرام را که بزرگترین شبکه به اشتراک گذاری عکس و کلیپ بود، خریداری کرد. و بعد از آن اقدام به خرید شرکت آکیولس ریفت و امتیاز هدست واقعیت مجازی کرد. و در همان سال هم پیام رسان واتس اپ را خریداری کرد.

مرد سال 2010

در ژانویه سال 2010 مجله تایم، بنیانگذار و مدیرعامل فیس بوک و جوان ترین میلیادر جهان را به عنوان شخصیت برتر سال انتخاب کرد.       سر دبیر مجله تایم درباره ی او گفته بود که : 

شبکه ی اجتماعی فیس بوک همه ی انسان های دنیا را به هم متصل کرده. فیس بوک سومین کشور پرجمعیت دنیاست که شهروندانش را به خوبی میشناسد و هیچ دولتی در دنیا به پای او نمی رسد. 

در سال 2010 دیوید فینچر فیلم شبکه اجتماعی The_Social_Network_2010 را بر اساس زندگی دانشجویی او و خلق فیس بوک ساخته است. (حتما پیشنهاد میکنم که این فیلم را ببینید!)

و مجله فوربز او را با ثروت خالص 4 میلیارد دلار به عنوان جوانترین ثروتمند جهان معرفی کرد. 

ثروت و دارایی خالص او در سال 2019، 74 میلیارد دلار بود.  

 

عشق و ازدواج 

پرسیلا چان کسی بود که بعد از راه اندازی شرکت به آن پیوسته بود. و مارک زاکربرگ در سال 2012 با او ازدواج کرد و بعد ها صاحب فرزند شدند. او و همسرش تصمیم مهمی را گرفتند به طوریکه 99 درصد سهام فیسبوک را برای اهداف بشر دوستانه،  و کمک به بهبود جهانی و وقف خیریه اختصاص دادند.

پرسیلا چان و مارک زاکربرگ
پرسیلا چان و مارک زاکربرگ

سخنان ارزشمند مارک زاکربرگ

 • فکر میکنم در کسب و کار قانونی ساده وجود دارد که می گوید شما کارهای ساده تر  را زودتر انجام دهید، پیشرفت زیادی خواهد داشت. 
 • من نمی خواهم فیس بوک یک شرکت آمریکایی باشه، من نمی خواهم این شرکتی باشد که در حال گسترش ارزش های آمریکایی در جهان است. دیدگاه من این است که شما با فیس بوک بتوانید فوق العاده در مردم ریز بین باشید و بفهمید چطور فکر میکنند.
 • شاید مردم واقعا ایده ای داشته باشند که دنیا را تکان دهد! اما اگر به آن باور نداشته باشند هیچ وقت به واقعیت نخواهد پیوست. 
 • در دنیایی که به سرعت د رحال تغییر است، ریسک نکردن موجب شکست خواهد بود!
 • سریع حرکت کن و همه چیز را بهم بریز. تا وقتیکه در بازار بخواهید منظم و مرتب پیشروی کنید، رقبا اجازه پیشرفت به شما نمی دهد. اگر به حد کافی اوضاع را بهم نریزید، به حد کافی سریع حرکت نمی کنید. 
 • اگر فقط بر روی چیزهایی کار کنید که دوست دارید و برای انجام دادن انها اشتیاق زیادی دارید. دیگر به برنامه بلند مدت جامع نیازی نخواهید داشت، چون همه چیز کم کم درست خواهد شد. 

دوستان عزیز به پایان این زندگی نامه ارزشمند رسیدیم. لطفا نظرات و دیدگاه های خود را در مورد این زندگی نامه برای ما ارسال کنید.        با تشکر

63

نویسنده

مهدی پورجمال
یکتاپرست / نویسنده / طراح سایت / طراح گرافیک
 1. ممنون از مقاله خوبتون . من قسمت سخنان ارزشمند مارک رو خیلی دوست داشتم و ازش بیشتر استفاده کردم. اگر در مقاله تون چالش های سر راه مارک رو در کنار موفقیت هاش مینوشتین عالی تر میشد .

  2
  1. چالش بیشتر مارک همون برادران وینکلووس و نارندا بودند که می خواستند فیس بوک را به نفع خودشان تصاحب بکنند.
   متشکرم از دیدگاه تون.

   2
 2. ممنون آقای پور جمال بابت مقالتون .بسیار اموزنده بود برای بنده .متشکرم

  1
 3. اقای مهمدی پورجمال عالییییی همینطوری پیش برین👌👌👌👌

  1
 4. خیلی خوب بود دمتون گرم
  فقط نکته ای که هست بعد از تیتر مرد سال ۲۰۱۰ دو خط اول فونت ها به هم ریختن لطف کنید درست کنید
  مرسی

  5
   1. آفرین به شما تبریک می‌گویم.موفق و پیروز باشید.

    5
  1. گخیلی عالی و پر از نکات ریز موفقیت… جالبه منم یه ایده دارم در سطح جهانی که تا حالا کسی اون رو انجام نداده… استارتش رو زدم و قدمهایی براش برداشتم و دلم میخواد توی آمازون به مرحله اجرا بزارمش… مطمینم موفق میشم

   5
 5. خیلی عالی بود الهامات و نشونه هایی زیادی داشت سپاس

  5
 6. آقای پورجمال عزیزسلام
  سپاس فراوان ازمقاله بسیارجامع وتاثیر گذارتان

  پاینده باشید

  5
  1. سلام خانم احسنی فروز، ممنونم بابت لطفتان !!!

   سلامت باشید

   4
 7. خیلی کامل بود و زندگی نامه زاکربرگ کلا برام جالبه چون هنوز فیس بوک فضای مجازی مورد علاقمه و لذت بردم از مقاله

  6
  1. ممنونم آقای مهرداد پور موسوی، تایید مقاله باعث دلگرمی ما شد!!!!!

   11

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید