شما این محصولات را انتخاب کرده‌اید

سبد خرید

شناسه خبر: 27580
بازدید: 63
1

 

زندگینامه شگفت انگیز تسلا

قویترین راه تغییرباورهای محدود،الگوگیری از افراد موفق است.نیکلا تسلا نیز یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین الگوهای موفق تاریخ است.کمترکسی پیدا میشود که با این نابغه خلاق و نقش مهم او در تاریخ الکتریسیته آشنا نباشد.

تسلا دارای شخصیت عجیب ومنحصر به فردی بود.جالب است بدانید او درطول زندگیش هرگز بیش از دو ساعت نخوابیده است!

 ایده‌ها و نظریه‌های تسلا فراتر از زمان و آینده‌ نگرانه بود به طوری که هنوز بسیاری از دست نوشته‌های باقی مانده از او به سختی برای دانشمندان کنونی قابل درک است.

برای آشنایی با زندگینامه این دانشمند خلاق با ما همراه باشید

سالهای اولیه

نیکلا تسلا در ۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶ میلادی در روستای سمیلجان واقع در امپراتوری اتریش – مجارستان متولد شد.

او در نیمه‌های یک شب، در طوفان رعد و برق به دنیا آمد. ماما فکر می‌کرد این یک علامت بد است و او فرزند شومی خواهد بود اما مادر تسلا گفت: او فرزند نور خواهد بود.

پدراو یک کشیش ارتدکس بود و مادرش نیز به ساخت لوازم‌خانگی، تجهیزات مکانیکی استعداد داشت و مخترع خوبی بود. وی همواره حافظه قوی و توانایی‌های خلاقانه خود را مدیون صفات ژنتیکی خود و رفتارهای مادرش می‌دانست.

تحصیلات

تسلا تحصیل در دبستان سمیلجان را شروع کرد و در آنجا به تحصیل آلمانی، ریاضی و دینی پرداخت ودر سال ۱۸۶۲همراه خانواده خود به گسپیچ (شهری در ایالت لیکا-سنی کشور کرواسی)نقل مکان کرد، و بعد از آن در سال ۱۸۷۰ برای شرکت در دبیرستان به کارلواتس(شهری در کرواسی) نقل مکان کرد.

نبوغ او در مدرسه باعث شده بود تا معلمانش اورا به تقلب متهم کنند.او دوره چهارساله را در سه سال به پایان رساند و در سال ۱۸۷۳ فارغ‌التحصیل شد.

تسلا توسط استاد فیزیک خود به الکتریسیته علاقمند شده بود و همین موضوع باعث شد تا بخواهد این نیروی شگفت‌انگیز را بیشتر بشناسد.

در سال ۱۸۷۴، تسلا از خدمت سربازی در ارتش اتریش-مجارستان فرار کردو در کوهستانی در نزدیکی گراچتس به کاوش واکتشاف پرداخت.

تسلا می‌گفت که تماس با طبیعت، او را از نظر جسمی و روحی نیز قوی تر کرده‌است.

وی در همانجا کتاب‌های زیادی را خواند و بعداً گفت که آثار مارک تواین به او کمک کرده‌است تا به‌ طورمعجزه آسایی بیماری قبلی خود را شفا دهد.

در سال ۱۸۷۵، تسلا با بورسیه در دانشگاه صنعتی گراتس اتریش ثبت نام کرد. تسلا ادعا می‌کرد که بدون تعطیلی از ۳ صبح تا ۱۱ بعداز ظهر کار می‌کرده‌است.

وی در سال ۱۸۷۹دچار تضادشدیدی شد .مرگ پدرش باعث شد تا در پایان سال دوم تحصیل، بورسیه تحصیلی خود را از دست دهد و به قمار معتاد شود. در طول سال سوم، تسلا کمک هزینه و شهریه خود را قمار کرد و درنهایت بدون دریافت مدرک تحصیلی دردسامبر سال ۱۸۷۸دانشگاه را ترک کرد.

اشتغال

تسلا به بوداپست، مجارستان نقل مکان کرد تا در شرکت تلگراف و تلفن بوداپست کار کند. به محض ورود، تسلا فهمید که این شرکت که در حال ساخت است، کارایی ندارد، بنابراین به جای آن به عنوان پیش نویس در دفتر مرکزی تلگراف کار کرد. طی چند ماه، مرکز تلفنی بوداپست عملیاتی شد و  در سمت مدیر برق در آنجا مشغول به کار شد. تسلا در حین کار، تجهیزات و امکانات بسیاری را در ایستگاه مرکزی ایجاد کرد و مدعی بود که یک سیستم تکرارگر یا تقویت کننده تلفن را تکمیل کرده‌است که هیچگاه ثبت اختراع و معرفی نشده‌است.

دیدار با ادیسون

او درسال۱۸۸۲ در شرکت قاره‌ای ادیسون مشغول به کار شد و در این شرکت، تمرکزش را بر موتورهای برقی معطوف کرد. وی در سال۱۸۸۴به آمریکا مهاجرت کرد وایده جریان متناوب خود را با ادیسون مطرح کرد. ادیسون حاضر نبود به نظر تسلا درباره جریان متناوب توجهی کند، و جریان مستقیم را برتر از جریان متناوب می‌دانست.به همین علت تسلا، با مخالفت ادیسون روبرو شد. بنابراین شرکت ادیسون را ترک کرد. ادیسون در اواخر عمرش از این تصمیم خود پشیمان شد.

جنگ جریان ها

تسلا  بعد از جدایی از ادیسون، با کمک حامیان مالی فعالیت مستقل خود را آغاز و با احداث آزمایشگاه ها و کارخانه هایی، محصولات الکتریکی تولید کرد. فعالیت های تسلا در سال های آغازین توسعه توان الکتریکی، به واردشدن او در اختلاف بر سر انتخاب جریان متناوب یا مستقیم به عنوان استاندارد انتقال توان الکتریکی انجامید. از این اختلاف به اسم جنگ جریان ها یاد می شود. جریان متناوب تسلا، جریان مستقیم ادیسون را شکست داد و دلیلش هم ترانسفورماتورها (مبدل های ولتاژ) بود؛ جریان متناوب، امکان تبدیل ولتاژهای مختلف به هم را فراهم می کند و این برگ برنده جریان متناوب بود و این فیزیکدان برجسته پیشگام تولید، انتقال و استفاده از جریان الکتریکی متناوب شد.

اختراعات

حداقل ۲۷۸ حق ثبت اختراع شناخته شده در ۲۶ کشور بنام تسلا صادر شده‌است که از بعضی از آنها میتوان به قایق کنترل از راه دور، توان الکتریکی سه فاز،خازن وکیوم متغییر،تلگراف بی سیم،لامپ نئون ،موتور القایی ، توربین بدون پره و… اشاره کرد.

روشنایی فلورسنت، دستگاه‌های اشعه X، رادیو، تلویزیون، تلفن‌های همراه، شارژر‌های بی سیم برای تلفن های هوشمند و مسواک های برقی، ریموت کنترل، انتقال بی سیم اطلاعات، لیزر،علم رباتیک و…  به لطف تلاش های این دانشمندفرازمینی تولید شده اند.

اختراعات گمشده

اشعه مرگ

نیکولا تسلا ادعا کرد که پرتو مرگباری به نام تلفورس ساخته است که امکان شلیک  مقدار زیادی انرژی را به  سمت یک هدف مشخص دارد.  ‌

او اعلام کرد که میتوان از سلاح مورد نظر  برای از بین بردن هواپیماها و تجهیزات  دشمن استفاده کرد، ولی به دلیل اینکه این وسیله باعث برتری کامل یکی از طرف‌های درگیر بر دیگری می‌شد، تسلا از تحقیقات بیشتر در مورد تلفورس و ساخت آن خودداری کرد.

تسلا در این رابطه گفته بود که در زمان مطرح شدن ایده تلفورس افرادی برای سرقت اطلاعات موجود در این مورد به منزل او رفته بودند، اماچیزی عایدشان نشد.

 

نوسانگر تسلا

تسلا نوعی نوسان‌ساز کوچک را ساخته بود که با متصل شدن به قسمتی از دفتر کارش می‌تواند کل ساختمان را تکان دهد و به گونه‌ای زلزله ایجاد کند!

بعد از آنکه تسلا متوجه خطرات گسترش استفاده از این وسیله شد، با یک چکش نوسانگر را از بین برد و از کارمندانش خواست تا در این رابطه صحبتی نکنند؛ البته برخی گفته‌اند که دستگاه نوسان ساز تسلا در پروژه‌هایی مانند هارپ مورد استفاده قرار گرفته است.

 

الکتریسیته رایگان

تسلا سازه‌ای بزرگ به نام برج واردنکلیف را با حمایت سرمایه‌گذاری به نام جی پی مورگان، در نیویورک آمریکا ساخت. هدف این مهندس خلاق مجانی کردن انرژی الکتریسیته بود.

البته انرژی الکتریسیته رایگان جلوی کسب درآمد افراد بیشماری را در سراسر جهان می‌گرفت و ادعا شده بود که اگر ایده تسلا عملی می‌شد، ساکنان زمین می‌توانستند با فرو کردن میله‌ای در زمین از برق رایگان استفاده کنند و وضعیت تامین انرژی جهان به طور کلی تغییر میکرد.

برخی ادعا کرده‌اند که ثروتمندان حوزه صنعت انرژی از پیشرفت این پروژه جلوگیری کردند.در نهایت تسلا پروژه برق رایگان را به طورکامل رها کرد.

بشقاب پرنده

در سال ۱۹۱۱ نیکولا تسلا در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورک هرالد

گفت که مشغول ساخت دستگاهی با توانایی مقابله با نیروی جاذبه زمین است.اوگفته بود که این وسیله بدون نیاز به بال و یا تکنولوژی‌های مورد استفاده در وسایل پرنده آن دوران، می‌تواند برای مدت زیادی در آسمان پایدار باشد و از جریان‌های مختلف هوایی و مشکلاتی که برای هواپیماها وجود دارد، در امان بماند.

گفته شده که انرژی این وسیله از طریق سیستم الکتریسیته رایگان تسلا تامین می‌شد، اما از آنجایی که این ایده در مراحل ابتدایی توسعه صنعت هوانوردی ارائه شده بود و در آن زمان از سوخت‌های فسیلی برای راه‌اندازی وسایل نقلیه استفاده میشد، این ایده او نیز با شکست مواجه شد.

کشتی‌هوایی برقی

تسلا ایده کشتی‌های هوایی الکتریکی که می‌توانستند در ارتفاع ۱۳ کیلومتری زمین پرواز کنند و انرژی آن‌ها از الکتریسیته موجود در محیط تامین می‌شود را مطرح کرده بود.گفته شده که در صورت عملی شدن، این وسایل پرنده نیازی به سوخت‌گیری و تامین انرژی از طریق منابع تجدید ناپذیر نداشتند و مسافران آن‌ها می‌توانستند در طول ۳ ساعت مسافت بین لندن تا نیویورک را طی کنند..

ازسوی دیگر صحبت‌هایی هم در مورد استفاده از کشتی‌های هوایی بدون سرنشین که بین نقاط از پیش تعیین شده جابه‌جا می‌شوند، مطرح شده بود.

سرقت‌های علمی

تسلا و ایده‌های فوق‌العاده او به حدی فراتر از زمان و آینده‌نگرانه بود که هنوز بسیاری از باقی‌مانده دست نوشته‌های او به سختی قابل درک برای دانشمندان کنونی است. برخی از اختراعات او به دست دیگر دانشمندان هم دوران او، به سرقت رفت که معروف‌ترین داستان در این زمینه به توماس ادیسون برمی‌گردد

او در خصوص سرقت‌های علمی که از اختراعات او توسط دانشمندان معروف می‌شد،اینگونه میگوید:

برایم اهمیتی ندارد که آن‌ها ایده‌های مرا دزدیدند… برای من مهم این است که آن‌ها خود هیچ ایده‌ای ندارند. بگذارید تا آینده حقایق را آشکار سازد و هر کس را بر اساس کارها و دستاوردهایش ارزیابی کند. زمان حال متعلق به آن‌هاست، اما آینده، که برایش واقعا تلاش کرده‌ام، از آن من خواهد بود.

حقایق مخفی

هنوز بسیاری از بعدهای زندگی تسلا ناشناخته باقی مانده است. به عنوان مثال او در جایی عنوان کرده است: «اگر روزی به اهمیت اعداد ۳، ۶ و ۹ پی ببرید، قادرخواهید بودکلید گیتی را در دست بگیرید!

گفته میشود اف بی آی نوشته‌های او را پس از مرگش ضبط کرده و به صورت محرمانه نگه‌داری می‌کند. کپی این نوشته‌ها نیز پس از جنگ جهانی دوم ناپدید شده و هنوز هم اثری از آن پیدا نشده است.

نقاشی مرموز تسلا

تعدادی از نقاشی های کشف شده که توسط نیکولا تسلا کشیده شده اند نشان از یک “نقشه” خارق العاده ضرب را میدهند که دارای تمامی اعداد در یک سیستم ساده هستند. این طرح ها که در یک صفحه کوچک نقاشی شده بودند دارای دستور العمل وسایل دستی و سیستم های خالی از انرژی بودند.

 

حافظه تصویری

تسلا از حافظه تصویری برخوردار بود و می‌توانست کتاب‌هایی را که مطالعه می‌کند به‌طور کامل به خاطر بسپارد.او فردی چندزبانه بود و به هشت زبان زنده تسلط داشت. تسلا نقل می‌کند که پیشتر با لحظه به لحظه ایده‌هایش روبه رو شده بود. او توانایی تجسم۳d اجسام را دارا بود که باعث می‌شد قبل از اختراع یک وسیله، تمام جوانب آن را در ذهن خود ببیند.تسلا در طول زندگی اش مکرراً دچار بیماری می‌شد. درد عجیبی به او وارد میشد ودر طی آن جرقه‌های نورانی کور کننده ای را جلوی چشمش می‌دید که اغلب با تصوراتی همراه بود. این تصورات بیشتر اوقات به الهام یا ایده ای مربوط می‌شد که باید آن را پیدا می‌کرد و پاسخ به پرسش‌هایی که او به دنبالش بود را فراهم می‌کرد.

او می‌توانست تنها با شنیدن یک کلمه آن را با جزئیات تصور کند. تسلا قبل از ساختن یک اختراع آن را با دقت بالا در ذهنش تجسم می‌کرد و تمام ابعاد آن را در نظر می‌گرفت. او معمولاً روی کاغذ طراحی نمی‌کرد و از روی حافظه کار می‌کرد.

 

منتقد انیشتین

تسلا یکی از منتقدین سرسخت فیزیک‌دان بزرگ، آلبرت انیشتین بود. او حتی در جایی گفته است: نظریه‌های انیشتین، چیزی جز بزرگ‌نمایی‌های ریاضی که باعث تحیر، خیره شدن و کور شدن مردم می‌شود، نیست.

انیشتین همواره از پاسخ به نظرات و انتقادات کوبنده تسلا خودداری کرد. وی تا جایی در خصوص این دانشمند احترام قائل بود که یک‌بار وقتی از او پرسیدند: «باهوش‌ترین فرد زنده روی زمین بودن چه حسی دارد؟» در پاسخ گفته بود: من نخواهم دانست، باید از نیکولا تسلا بپرسید.

خصوصیات

تسلا فردی شیک پوش بود و روی نظافت و ظاهرخود بسیار حساسیت داشت او در فعالیت‌های روزانه خود بسیار منظم بود. ظاهری که تسلا برای خود ساخته بود به گسترش روابط تجاری او بسیار کمک کرد.

اوبه گیاهخواری علاقه فراوانی داشت و رژیم غذایی خود را به نان، آب، شیر، عسل و سبزیجات محدود کرده بود همچنین به کبوترهای پارک مرکزی نیویورک، علاقه زیادی داشت. یکی از سرگرمی های تسلا نجات کبوترها و مراقب از پرندگان آسیب دیده بود.

دیدگاه نسبت به زنان

تسلا هرگز ازدواج نکرد. او می گفت:خویشتنداری برای توانایی علمی او بسیار مفید است. او همچنین گفته بود که احساس می‌کند هرگز نمی‌تواند به اندازه کافی شایسته یک زن باشد، زیرا زنان را از هر نظر برتر می‌داند. اما در اواخر عمر خود، او به خبرنگاری گفت: «بعضی اوقات احساس می‌کنم برای کارم فداکاری‌های زیادی کرده و ازدواج نکرده‌ام». زنان زیادی بودند که برای عشق تسلا می‌جنگیدند.با این حال، تسلا که مؤدب و آرام بود، تصمیم گرفت که هرگز چنین روابطی را دنبال نکرده و درگیر آن نشود.

تسلا درباره پایین دانستن اجتماعی زنان و مبارزه زنان برای برابری جنسیتی اذعان داشت آینده انسان توسط زنبورهای ملکه رانده خواهد شد؛ و معتقد بود که زنان جنس غالب خواهند بود.

درگذشت

تسلا با اینکه هیچ گاه به دنبال کسب ثروت نبود توانسته بود ثروت بسیاری را به دست آورد. ولی کل آن را صرف پژوهش های علمی می کرد و در حالی که با بدهکاری و فقر دست و پنجه نرم می کرد، در سن ۸۶ سالگی در تنهایی در اتاقی درهتل نیویورکر درگذشت. جسم بی جان او مدتی بعد توسط خدمتکار هتل که برای نظافت اتاق آمده بود،پیدا شد. دستیار پزشکی جسد تسلا را معاینه کرده و علت مرگ او را انسداد شریان اکلیلی قلب ثبت کرد.

خاکستر جسد تسلا،درون یک کره طلایی (شی هندسی مورد علاقه تسلا)، در موزه نیکولا تسلا، بلگراد قرار دارد.

1

نویسنده

محسن غفاری
تولید کننده محتوا-seo-نویسنده-طراح وگرافیست- لایت ورکر و عاشق خدای متعال💕

با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید